9.8 C
Visaginas
2024 / 05 / 02

Šiaurietiškas ėjimas: kaip išsirinkti tinkamas lazdas

Ar jau skaitėte?

Šiaurietiškas ėjimas:

  • – fantastiška treniruotė gryname ore;
  • – puikiai Jus atpalaiduos po darbo dienos streso ir nuovargio nugaroje, pečiuose ir sprande;
  • – mažina stresą, gali pagerinti santykius šeimoje ir kolektyve;
  • – pagerina laikyseną ir eiseną;
  • – sumažina sąnarių apkrovimą;
  • – su tinkama mityba puikiai sprendžia antsvorio problemas;
  • – pagerina fizinę būklę, suteikia žvalumo ir pasitikėjimo savimi;
  • – mažina kraujospūdį ir cholesterolį;
  • – tinka tiems, kurie niekada nesimankštino ir nemėgsta tradicinio sporto rūšių bei sporto salių;
  • – sportininkams kompleksinėse treniruotėse;
  • – reabilitacijai po traumų;
  • – visiems, kurie mėgsta išbandyti naujus dalykus.
Nuotrauka pasja1000 iš Pixabay.

- Reklama -

Pagrindinis šiaurietiškojo ėjimo inventorius – specialios ėjimo lazdos. Jos yra tuščiavidurio į apačią smailėjančio vamzdelio formos, gaminamos iš stiklo ir anglies pluošto, naudojant specialias technologijas. Lazdos būna fiksuoto arba reguliuojamo ilgio (teleskopinės). Jos turi būti tvirtos, lengvos ir turėti tam tikros formos dirželį.

Atkreipiame dėmesį, kad šiaurietiškojo ėjimo lazdos skiriasi nuo kalnų, paprastų vaikščiojimo ar slidinėjimo lazdų. Esame pastebėję, kad net ir dideli prekybininkai tiek parduotuvėse, tiek ir internete  dažnai šito neskiria ir paprasčiausias vaikščiojimo (treking) ar kopimo į kalnus lazdas įvardina šiaurietiškojo ėjimo lazdomis.

Svarbiausia – išsirinkti tinkamas šiaurietiško ėjimo lazdas!

Žemiau pateikiama detali informacija, padėsianti patiems išsirinkti tinkamas lazdas šiaurietiškajam ėjimui.

Reikalavimai šiaurietiško ėjimo lazdoms

- Reklama -

Nors ir nėra nustatytų Europos standartų šiaurietiškojo ėjimo lazdoms, visgi Europos asociacijos ir federacijos kai kuriuos būtiniausius reikalavimus yra apibrėžusios. Mes pateikiame  svarbiausius kriterijus, pagal kuriuos galite išsirinkti šiaurietiško ėjimo lazdas.

1. Individualiam naudojimui rinkitės nereguliuojamo (fiksuoto) ilgio lazdas;

2. Rinkitės ne iš aliuminio pagamintas lazdas;

3. Geriausia –  lazdos pagamintos iš anglies (carbon) ir stiklo pluošto;

4. Rankenos – lengvos, pagamintos iš plastiko ir padengtos natūralia kamštine medžiaga arba guma;

5. Riešo dirželiai – tik specialios konstrukcijos skirti šiaurietiškojo ėjimo lazdoms (jokiu būdu ne paprasčiausios kilpos formos dirželis!);

6. Lazdų antgaliai pagaminti iš kietmetalio (tungsten), tiesūs arba lenkti;

7. Nuimami antgaliai ėjimui kieta danga – tik guminiai, nesimetrinės „batuko“ formos;

8.  Lazdų ilgis turi būti tinkamai parinktas.

Toliau pateikiama informacija apie kiekvieną iš reikalavimų detaliau

1. Kada nereguliuojamo (fiksuoto) ilgio, o kada reguliuojamo ilgio (teleskopinės) lazdos?

Reguliuojamo ilgio lazdų reguliavimo mechanizmas yra mažiausiai patikima lazdos vieta. Net ir „brangių“ firmų lazdų mechanizmai anksčiau ar vėliau pradeda blogiau fiksuoti ilgį. Be to, reguliuojamo ilgio lazdos būna sunkesnės. Renkantis tokias lazdas atkreipkite dėmesį į vibracijas, kurios gali atsirasti dėl reguliavimo mechanizmo, o taip pat į triukšmą, kuris gali sklisti einant tokiomis lazdomis. Mes įsitikinę, kad tokios vibruojančios bei garsą skleidžiančios lazdos visiškai nepriimtinos šiaurietiškajam ėjimui. Todėl individualiam naudojimui mes rekomenduojame nereguliuojamo ilgio lazdas. Beje, analogiškos kokybės nereguliuojamo ilgio lazdos visada bus pigesnės už teleskopines.

Tačiau geros kokybės reguliuojamo ilgio lazdos tikrai tinkamos, kai reikia tas pačias lazdas pritaikyti keliems asmenims, pvz, grupėse ar pan. 

2. Tik ne aliuminis 

Prekyboje tenka matyti lazdas, pagamintas iš aliuminio vamzdelio, kurios iš išorės beveik niekuo nesiskiria nuo gerų pluoštinių lazdų, bet labai prastai sugeria vibracijas. Einant šiaurietiškai atliekamas intensyvus rankos mostas, stipriai atsispiriama ranka, todėl tokios aliuminio lazdos  greitai gali sukelti riešo sutrikimus arba  tokius sutrikimus, kaip “teniso alkūnė”. Kai kada įtaisomi taip vadinami spyruokliniai mechanizmai „anti-shock“. Realiai jie nuo minėtų bėdų negelbsti, o tik apsunkina pačias lazdas. Slidinėjime šios problemos nebūna, nes sniegas gerai sugeria vibracijas. Aliuminio lazdų privalumas – mažesnė kaina, bet sutrikimų gydymas gali kainuoti žymiai brangiau. Todėl mes nerekomenduojame ir nesiūlome aliuminio lazdų. 3. Lazdos iš stiklo ir anglies pluošto (rekomenduotina)

Labai lengvos, tvirtos, labai gerai sugeria vibracijas. Lazdų tvirtumui padidinti stiklo pluoštas derinamas su anglies pluoštu (Carbon). Rekomenduojame lazdas, kurių sudėtyje yra 20% – 60% anglies pluošto (Carbon). Kuo didesnis kiekis anglies pluošto, tuo lazdos tvirtesnės, lengvesnės, tačiau anglies pluoštas didina ne tik lazdų kokybę, bet ir kainą. 4. Rankenos (su natūralaus kamščio danga – rekomenduotina)

Skirtingai negu slidinėjime ar paprasčiausiame ėjime pasiramsčiuojant, šiaurietiškajame ėjime lazda tai sugriebiama už rankenos, tai paleidžiama, todėl rankenos forma yra labai svarbi ėjimo patogumui. Nerekomenduojame masyvių, stambiais galais ar su specialiomis įdubomis pirštams rankenų. Jos dažniausiai naudojamos kalnų ar paprasčiausiose vaikščiojimo lazdose. Dažniausiai vaikštoma be pirštinių, todėl rankenos ergonomika bei paviršiaus kokybė yra labai svarbi. Paviršiaus medžiaga gali būti plastikas, guma, dirbtinis kamštis   arba natūralus kamštis.

Mes labiausiai rekomenduojame rankenas natūraliu kamščiu dengtu paviršiumi. Jos švelniai priglunda prie rankos, yra šiltos, sugeria drėgmę, pakankamai patvarios ir ilgaamžės.

Taip pat gali būti naudojamos ir guma (ypač korėta) padengtos rankenos. Jos ne tokios kokybiškos, bet jas lengviau valyti, jei to reikia. 5. Riešo dirželiai (tik „pirštinės“ formos)

Jie reikalingi teisingam atsispyrimui ir tam, kad sugrąžintų lazdą į delną, kai ji yra paleidžiama atmetant ranką atgal. Riešo dirželiai yra tvirtinami prie rankenų  specialiais fiksatoriais,  kurie leidžia reguliuoti dirželių ilgius.

Dirželiai yra skirtingi kairei ir dešinei rankai. Paprastai ant dirželių būna užrašai „L“ arba „Left“ – kairė ir „R“ arba „Right“ – dešinė. Ypatingai atkreipiame dėmesį, kad paprastos kilpos formos dirželiai visiškai netinka šiaurietiškajam ėjimui, su tokiomis lazdomis tiesiog neįmanoma eiti teisingu šiaurietiško ėjimo žingsniu.

Kai kada naudojami taip vadinami atsegami dirželiai („quick lock“). Jie patogūs instruktoriams. 6. Antgaliai  (tik kietmetalio)

Ši lazdos dalis priima didžiausią smūgį, kai lazda atsiremia į kelią, todėl svarbu, kad antgaliai būtų pagaminti iš ypač tvirtos bei netrapios medžiagos. Einant antgalis patiria begalę smūgių į akmenis, žvyrą, betoną, asfaltą ir kitus kietus paviršius. Labai svarbu, kad antgalio pati apatinė dalis būtų pagaminta iš ypatingai kieto metalo – kietmetalio (tungsten). Visi kiti antgaliai iš paprasto metalo nepriimtini dėl labai trumpo tarnavimo laiko, o antgalis iš kieto anglinio plieno (carbide) nerekomenduotinas, nes jis yra nors ir kietas, bet  trapus ir gerokai prastesnis už pirmąjį variantą (tungsten).

Antgalis turi išplatėjimą, taip vadinamą atramėlę, kuri reikalinga, kai einame per sniegą, smėlį ar kitą labai purų paviršių ir neleidžia lazdai „prasmegti“. Minėtos atramėlės dažnai būna prisukamos (skėčio formos) ir reikalui esant gali būti lengvai pakeistos. Dažnai galima vaikščioti ir be jų. Tai yra visiškai normalu. Pastaruoju metu, ypač fiksuoto ilgio lazdose, atramėlės yra išliejamos kartu su antgalio plastikine dalimi, todėl yra nenuimamos. Pastebėjome, kad prekyboje yra lazdų su nepakankamai tvirtomis nekeičiamomis antgalių atramėlėmis. Jų  reiktų vengti, nes sulūžusių pakeisti nėra galimybių.

Pačių antgalių forma gali būti klasikinė apvali-tiesi arba aštri-lenkta. Pirmoji – klasikinė, plačiausiai paplitusi. Pastaroji labiau rekomenduotina vaikštant ledu ar šlapiu asfaltu. Dėl savo ypatingo aštrumo ėjimas su tokiomis lazdomis reikalauja padidinto atsargumo, kad nesužeisti kojos ar nesugadinti batų.

7. Nuimami antgaliai (tik guminiai)

Naudojami einant kietąja danga (pvz.: asfaltu, betonu). Šiaurietiško ėjimo antgaliai turi specialią nesimetrinę formą. Kai kada maišoma su apvalios simetrinės formos antgaliais, kurie naudojami kalnų ar paprastose vaikščiojimo lazdose ir dažnai būna netgi plastikiniai. Jie visiškai netinka šiaurietiško ėjimo lazdoms.  Nuimamas guminis antgalis – kaip ir automobilio padangos, yra dalis, kuri vaikštant dėvisi.  Svarbu, kad juos, kai prireiks, galėtume pakeisti tinkamais. Todėl reiktų pirkti lazdas iš firmų, kurios įsipareigoja jus aptarnauti. Nusipirkus lazdas turguose ar supermarketuose ateityje galite turėti problemų su nusidėvėjusių antgalių keitimu.

8. Lazdų ilgio parinkimas (lazdos ilgis – svarbu teisingam žingsniui)

Kad ėjimas būtų malonus ir efektyvus, būtina eiti teisingu šiaurietišku žingsniu, o tam labai svarbu pasirinkti tinkamo ilgio lazdas. Standartiškai fiksuoto ilgio lazdos gaminamos nuo 100 cm iki 135 cm kas 5 cm. Lazdų ilgį galima apskaičiuoti pagal formulę: lazdos ilgis = Jūsų ūgis x 0,66. Tačiau reikia įvertinti tai, kad žmogaus kūnas turi individualias proporcijas, todėl paklaida neišvengiama. Norėdami įsitikinti, kad lazdos ilgis teisingai pritaikytas Jūsų ūgiui, atsistokite tiesiai, lazdą paimkite už rankenos ir alkūnę sulenkę stačiu kampu, pastatykite lazdą vertikaliai prieš save. Taip stovint lazdos galas turi nesiekti žemės maždaug 2-3 cm.

Na, o kad išmokti eiti teisingai ir gauti maksimalią naudą savo sveikatai, rekomenduotina apsilankyti specialiuose šiaurietiškojo ėjimo mokymuose, kur taip pat turėsite galimybę išbandyti skirtingų ilgių bei modelių lazdas ir taip išsirinkti tinkamiausias.

Informacija paruošta pagal:  http://www.uk-nordic-walking.com/equipment/nordic-walking-poles.html

www.siaurietiskasejimas.lt

spot_img
spot_img

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos receptų idėjos, kurios...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Iki“ pataria“, ką valgyti balandį: TOP 5 gėrybės ir dar neragauti lengvai paruošiami patiekalai...

Gamtoje dar tik prasideda atbudimas, tačiau parduotuvėse vis gausėjanti daržovių ir vaisių spalvų gama jau signalizuoja įsibėgėjantį pavasarį. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi ir besikeičiantį pirkinių krepšelio turinį. Pirkėjus išnaudoti besiplečiančią...

Kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro...

Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti vieną dalyką, ir kačiukai savo grožiu džiugins ne kelias dienas,...

3 skanūs ir labai paprasti būdai paruošti vilkešerį: keptuvėje, orkaitėje ir ant grotelių

Tie, kas ieško nesunkiai paruošiamo žuvies patiekalo, kuris būtų lengvas tiek skrandžiui, tiek piniginei, dažnai abiejuose Atlanto pusėse renkasi šviežią vilkešerį. Kuo paaiškinti šios žuvies populiarumą? Dėl švelniai saldaus skonio, didelio baltymų kiekio ir...
spot_img
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS