Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma įsibėgėja ir aiškėja lyderiaujančios savivaldybės, labiausiai įsitraukusios į pertvarką. Reformą įgyvendinanti Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) akcentuoja, kad nuo konkrečios savivaldybės spartos priklauso ir būsimas sklandus GMP paslaugų teikimas gyventojams, bei primena, kad nuo 2023 m. liepos 1 d. greitosios medicinos paslaugas bus teikiamos tik centralizuotai.
Pagal šiuo metu vykstančios GMP reformos etapus, iki 2023 m. liepos mėnesio visos savivaldybių GMP struktūros susijungs į vieną GMP tarnybą. 21 savivaldybė jau pradėjo GMP pertvarkas ir įgyvendino reikalavimus: priėmė sprendimus dėl turimų GMP savininko teisių, turto perdavimo valstybei ir (ar) patvirtino naują (be GMP) įstaigų struktūrą, kuri įsigalios nuo 2023 m. liepos 1 dienos.
„Vyksta aktyvus darbas su savivaldybėmis, kurių rezultatus jau galima matyti. Lyderiaujančios savivaldybės yra priėmusios sprendimus dėl GMP savininko teisių, pareigų, turto ar patvirtinusios naują struktūrą – kai kurios iš jų yra atlikusios ir visus tris veiksmus. Tenka pripažinti, kad iš savivaldos pusės įsitraukimas nėra tolygus, tad gyventojams kyla įvairių rizikų – nuo kitų metų liepos 1 d. greitosios medicinos paslaugas Lietuvoje galės teikti tik viena centralizuota tarnyba, o ne atskiros įstaigos kiekvienoje savivaldybėje, kaip yra dabar“, – teigia SAM Asmens sveikatos departamento direktorė Odeta Vitkūnienė.
Sprendimus perduoti savininko teises valstybei jau priėmė 11 savivaldybių: Šiaulių, Kauno, Kauno r., Panevėžio, Marijampolės, Akmenės r., Raseinių r., Kaišiadorių r., Rietavo, Radviliškio r. ir Plungės r. Kad galėtų prisijungti prie naujos GMP tarnybos, atskiros GMP tarnybos, iki šiol dirbusios kaip gydymo įstaigų padaliniai, turi pakeisti savo struktūrą. Iš 30 tokių savivaldybių tai jau atliko 9: Trakų, Utenos, Pasvalio, Skuodo, Elektrėnų, Vilkaviškio, Kėdainių, Šilutės ir Kelmės rajonų, taip pat Elektrėnų savivaldybė.
Dėl GMP turto, kitaip vadinamos materialinės bazės (medicinos paslaugoms tinkamų patalpų, GMP automobilių, įrangos, medicininių priemonių), perdavimo valstybės nuosavybėn sprendimus priėmė 9-ios iš 60 savivaldybių: Kauno, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Akmenės r., Raseinių r., Kaišiadorių r., Klaipėdos r., taip pat Kalvarijos savivaldybė.
SAM gyventojams primena: tiek vykstant GMP reformai, tiek sukūrus naują tarnybą, greitąją medicinos pagalbą visada galima išsikviesti trumpuoju skubiosios pagalbos numeriu 112.
GMP reforma siekiama iki kitų metų liepos mėnesio sukurti darniai visoje šalyje veikiančią greitosios medicinos pagalbos tarnybą su 5 padaliniais. Šiam tikslui pasiekti greitosios medicinos stotys bus tolygiai išdėstytos visoje šalyje ir teiks paslaugas koordinuotai, nepaisant rajonų ribų. Pagrindinis reformos tikslas yra teikti GMP paslaugas, atitinkančias svarbiausią – laiko – standartą, t. y. pas pacientą atvykti per laiką iki 15 minučių mieste ir iki 25 minučių – atokiausiai gyvenamose vietovėse. Įsteigus naują VšĮ GMP tarnybą, bus naudojamos Europos Sąjungos investicijos, iš kurių infrastruktūrai atnaujinti bus skirta 41,15 mln. eurų, skaitmenizavimui ir darbuotojų kvalifikacijai – apie 7 mln. eurų. Atsižvelgiant į tai, kad GMP įstaigų autoparkas bei įranga yra skirtingos būklės, įsteigus naują viešąją įstaigą, palaipsniui bus atnaujinta ir GMP infrastruktūra, t. y. nupirkta GMP automobilių su modernia įranga.
Apie Greitosios medicinos pagalbos reformą
2022 m. gegužę Seimas priėmė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas, kuriomis remiantis įgyvendinama Greitosios medicinos pagalbos reforma. Pataisose numatyta, kad visoje šalyje veiks centralizuota tarnyba su 5 padaliniais, kuri teiks paslaugas visoje šalyje. GMP tarnyba veiks kaip atskiras juridinis vienetas prie SAM, o savo veiklą pradės iki 2023 m. liepos 1 dienos.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informacija