9.6 C
Visaginas
2024 / 05 / 15

Keičiantis klimatui ekspertai pataria atkreipti dėmesį į būsto šildymo įpročius

Ar jau skaitėte?

Milžiniška kaitra pleškinančių radiatorių era juda į pabaigą? Energetikos ekspertai pažymi, kad klimatui šylant derėtų keisti ir požiūrį į patalpų šildymą bei vėsinimą. Modernios ir energijos nešvaistančios technologijos ne tik efektyviau naudoja energijos išteklius, bet ir yra tinkamesnės permainas patiriančiam Lietuvos klimatui.

- Reklama -

Raktinis žodis – efektyvumas

Šildymo sezonas jau visai čia pat. Tradiciškai jis prasideda maždaug spalio viduryje. Jo pradžia šiemet turėtų sutapti ir su paraiškų dėl kompensacijų taršių šilumos katilų pakeitimui priėmimo startu. Energetikos ministerija jau yra įsipareigojusi joms skirti 90 mln. Eur iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų. Paramos priemonę administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA).

Iliustracinė nuotrauka.

Ekspertai tokias skatinimo priemones sveikina. Žmonijai siekiant mažinti savo įtaką klimato kaitai kertiniu žodžiu tampa efektyvumas. Kaip sako Lietuvos energetikos konsultantų asociacijos prezidentas Martynas Nagevičius, šildymo technologijų perspektyvumą reikėtų vertinti žvelgiant būtent per šią prizmę.

„Lietuvoje vis dar vyrauja senos, sovietinės statybos namai, kurie iššvaisto milžiniškus energijos kiekius. Tokie pastatai suvartoja trigubai daugiau energijos nei galėtų ir turėtų. Tai – pagrindinė priežastis, kodėl turime kalbėti apie efektyvumą, ir kokį jį pasiekia viena ar kita technologija“, – aiškina jis.


Statybų.INFO – Kad šildymas negadintų nuotaikos


 

Anot eksperto, centralizuotas šilumos tiekimas yra pakankamai neblogas šildymo būdas. Ypač turint omenyje, kad čia ima dominuoti biokuras. Tačiau tai – tik pusė visų namų ūkių. Individualiuose namuose tebenaudojama daug gamtinių dujų, anglių, malkų. Tokius katilus, anot pašnekovo, būtina keisti. Tuo labiau, kad jiems esama pažangesnių alternatyvų.

- Reklama -

„Tarkime, tai tie patys šilumos siurbliai. Jų daugėja pakankamai sparčiai. Gal kiek labiau komplikuoti buvo paskutinieji metai, per kuriuos pašoko elektros kainos. Tačiau reikia turėti omenyje, kad geras siurblys iš vienos kilovatvalandės elektros energijos pagamina tris ar daugiau (priklauso nuo modelio) kilovatvalandes šilumos energijos. Tai padaro jį ypatingai perspektyviu šildymo būdu“, – teigia jis.

Perka kompensaciją, o ne tinkamą įrenginį

Kaip sako „Panasonic Heating & Cooling Solutions“ pardavimų atstovė Baltijos šalims Ramūnė Budrikienė,šilumos siurblių technologija nuolat tobulėja. Tačiau kuo daugiau pasirinkimo variantų, tuo daugiau ir galimybių paklysti. Juolab, kad dalis gyventojų yra susidarę išankstinę nuomonę apie tam tikrą produktą arba sprendimą priima nepasikonsultavę su specialistu, kuris padėtų išsirinkti optimalų įrenginį.

„Svarbiausia – tinkamai parinkti siurblį, o ne įrenginėti jį aklai. Būtent tinkamas įrenginio parinkimas ir montavimas yra komforto garantas. Kai atsiranda galimybė gauti kompensaciją tvaresniam įrenginiui įsigyti, gyventojai neretai skaičiuoja, su kokiu įrenginiu gaus didžiausią kompensaciją. Tačiau kompensacijos dydis nešildys žiemą, jei bus pasirinktas nepakankamo galingumo šilumos siurblys. Reikia nepamiršti, kad krentant lauko temperatūrai šilumos siurbliai praranda dalį efektyvumo. Todėl reikia tinkamai įsivertinti, kokios patalpos bus šildomos ir atitinkamai pasirinkti tokį įrenginį, kuris gebėtų užtikrinti komfortabilią temperatūrą viduje, nepriklausomai nuo to, kokia ji tuo metu yra lauke”, – pasakoja ji.

Ji taip pat pažymi, kad jau yra technologinių sprendimų, kurie leidžia įrenginiui maksimaliu režimu dirbti ir esant itin žemai temperatūrai. Standartiniai šilumos siurbliai gali efektyviai dirbti iki tam tikros minusinės temperatūros, pavyzdžiui, –18 ar –20, o kartais ir iki –25 laipsnių. Vieni šilumos siurbliai tą pasiekia nenaudodami pagalbinio elektrinio kaitinimo elemento, kiti – naudodami. Tačiau svarbu, kad krentant lauko temperatūrai standartiniai šilumos siurbliai praranda dalį savo vardinės galios.

„Tarkime, 6,5 kW šilumos siurblio be pagalbinio elektrinio kaitinimo elemento, esant lauke –20 laipsnių temperatūrai, galia sumažės iki 3,5 kW. Tačiau esama išskirtinių modelių, tokių kaip „Aquarea“ T-CAP. Šios serijos šilumos siurbliai savo vardinę galią išlaiko net iki –20, o efektyviai veikia iki –28. Toks šilumos siurblys, net esant itin žemai temperatūrai, suvartos mažiau energijos, lyginant su standartiniu šilumos siurbliu“, – dėsto R. Budrikienė.

Įprasti šildymo būdai neapsimokės

M. Nagevičius primena, kad Europos Sąjunga kryptingi siekia skatinti gyventojus atsisakyti gamtinių dujų. Jos bus vis labiau apmokestinamos, tad jomis šildytis visiškai nebeapsimokės. Atsisakyti iškastinio kuro būtina ir dėl klimato kaitos. Klausimas paprastas: kuo jį pakeisime?

„Vienas iš sprendimų, kurį, manau, matysime vis dažniau, yra žematemperatūrinis šildymas. Šilumos siurblio efektyvumas tokiu būdu dar labiau išauga. Tokia technologija veikia namus įrengiant taip, kad juos efektyviai šildyti būtų galima net ir su pakankamai žemos temperatūros vandeniu. Tam visų pirma naudojamos šildomos grindys ar kiti didelių patalpų šildymo sprendimai“, – pasakoja jis.

Tokiu atveju šilumos siurblys tampa didesnės energinės sistemos, kurią sudaro jos generavimo ir saugojimo sprendimai, dalimi. Tobulai veikianti sistema turėtų gebėti efektyviai generuoti energiją, o tada ją efektyviai panaudoti. Puikiu pavyzdžiu galėtų būti namas su saulės elektrine (fotovoltiniais moduliais), šilumos siurbliu ir oro kondicionieriumi.

„Tokioje sistemoje pagaminta energija naudojama šilumos siurblio ar oro kondicionieriaus maitinimui, o jos perteklius atiduodamas pasaugoti į elektros tinklus arba kaupiamas saulės baterijose, jeigu savininkas tokias turi, ir vėliau pagal poreikį naudojamas šildymui, vėsinimui ar kitiems buities poreikiams. Beje, esant mažesniam šildymo poreikiui oro kondicionierius su šia užduotimi susitvarko be jokių problemų, o vasarą tampa iš viso nepakeičiamas. Klimatui keičiantis daugėja tropinio karščio bangų, tad vėsinimo poreikis tik aktualės“, – teigia R. Budrikienė.

Apie „Panasonic“ grupę:

1918 m. įkurta „Panasonic“ grupė šiandien yra pasaulinė lyderė, kurianti novatoriškas technologijas ir įvairius sprendimus buitinės elektronikos, būsto, automobilių pramonės, ryšių, energetikos ir pramonės sektoriams visame pasaulyje. 2022 m. balandžio 1 d. „Panasonic“ grupė perėjo prie valdančiosios bendrovės sistemos, kurioje „Panasonic Holdings Corporation“ yra kontroliuojančioji bendrovė, po kurios skėčiu veikia 8 bendrovės. Grupė pranešė, kad 2023 m. kovo 31 d. pasibaigusiais finansiniais metais jos konsoliduota grynoji pardavimo apyvarta siekė 8 378,9 mlrd. jenų (apie 59,4 mlrd. eurų). 

spot_img
spot_img

Kova su elektronikos atliekomis pasaulyje: ar Lietuva pralaimės?

Kaip parodė tyrimas, 2022–2023 metais net 50 proc. šalies gyventojų įsigijo elektrinių transporto priemonių ir įrankių. Pusės tyrimo respondentų dalyvių motyvas įsigyti tokią įranga buvo jos patogumas naudoti bei prižiūrėti, o ketvirtadalis nauja technika...

IKI darbuotojams – specialus fondas: asmeninės nelaimės atveju garantuoja išmokas

Išskirtinį prekybos tinklo „Iki“ dėmesį darbuotojų gerovei liudija ne tik kuriama palanki aplinka, papildomos naudos ir dėmesys profesiniam ugdymui, bet ir platesnį socialinį poveikį turinčios priemonės. Aukštą vidinę kultūrą ir glaudžius komandos tarpusavio santykius...

ORAI: Antradienio dieną be lietaus, temperatūra 16–21 laipsnis šilumos

Antradienio dieną be žymesnio lietaus. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra 16–21 laipsnis šilumos. Trečiadienį lietaus nenumatoma. Vėjas naktį silpnas, dieną pietų, pietryčių, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 5–10, pietrytiniuose rajonuose kai kur 2–4 laipsniai šilumos,...

Gegužės 14-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 14-oji – Pilietinio pasipriešinimo diena; Jaunimo darbuotojo diena. Gegužės keturioliktoji, antradienis – 134-oji metų diena (antroji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 230 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Bonifacas, Gintaras, Gintarė, Motiejus, Teisutis; rytoj:...

Astrologinė prognozė gegužės 14-ajai, antradieniui

AVINAS. Ši diena žada sėkmę visuomeninėje veikloje, sporte, scenoje. Regis, iš aplinkinių sulauksite daugiau draugiškumo, o gal ir realios paramos. Jūsų dėmesiu džiaugsis vaikai. JAUTIS. Šiandien itin svarbu būti dėmesingiems artimiausiems žmonėms. Jiems to tikrai...

Neišlaidauti – lengva: per metus „Rimi“ pirkėjai sutaupė beveik 3 mln. eurų 

Prekybos tinklas „Rimi“ jau metus tęsia savo pažadą pasiūlyti kuo daugiau geros kainos prekių ir leisti pirkėjams  sutaupyti, perkant  mėgstamus produktus pigiau. Nuo praėjusių metų pavasario parduotuvių lentynose bene žemiausia įprasta kaina rinkoje galima...

Ruoškite daugiau vietos šaldikliuose: „Iki“ paskelbė „Ledų fiestą“ su nuolaidomis iki 50 proc. ir...

Kad ir koks oras už lango, viena aišku – sulig pirmąja šiluma ledų imame skanauti daugiau. Šiltasis metų laikas – laikas ne tik pamėgtai klasikai, bet ir proga atrasti įvairiausius naujus skonius, derinius ir...

ORAI: Šiandien, be lietaus, temperatūra 15–20 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje lietaus nenumatoma. Vėjas šiaurinių krypčių, 3–8 m/s. Temperatūra 15–20 laipsnių šilumos. Antradienį žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį silpnas, dieną nepastovios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 3–8 laipsniai šilumos, dirvos paviršiuje vietomis šalnos 0–3...

Astrologinė prognozė gegužės 13-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Nors jums norėsis ramybės, artimieji reikalaus daugiau dėmesio. Pasistenkite juos išklausyti. Tai gali suteikti lengvą susitaikymą, jeigu kilo problemų asmeniniuose santykiuose. JAUTIS. Šiandien jums seksis užsiimti protine veikla, organizuoti renginius ar pan. Jei užplūs...

Astrologinė prognozė gegužės 12-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai šiandien seksis bendrauti su artimais žmonėmis įprastoje aplinkoje. Galite surengti namuose ar sodyboje nedidelę gurmanišką puotą savo artimiesiems, vaikams. JAUTIS. Neatsisakykite gauto pakvietimo, pasiūlymo apsilankyti pas draugus, kaimynus ar gimines. Jūs tikrai labai...

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...
spot_img
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS