10.2 C
Visaginas
2024 / 05 / 05

Kaip išvengti klaidų, susijusių su vaistais?

Ar jau skaitėte?

Klaidos, susijusios su vaistais, medicinoje yra vienos dažniausiai pasitaikančių. Jos gali įvykti dėl įvairiausių priežasčių. Pavyzdžiui, paskirtos per mažos arba per didelės medikamento dozės, kelių vaistų tarpusavio sąveikos ar nepageidaujamos ir nenumatytos reakcijos. Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė įsitikinusi, kad kartais klaidingus sprendimus nulemia neteisingi įsitikinimai. „Visi pacientai skirtingi ir jiems reikia skirtingų vaistų, todėl kiekvieną kartą, gydytojui susidūrus su abejonėmis, reikėtų patikrinti, kokie vaistai pacientui skirti, ar tinkama jo dozė“, – sako S. Stankevičiūtė.

- Reklama -


Tinklalaidėje „P.S. Pacientų sauga“ Simona Stankevičiūtė pasakoja apie klaidas, susijusias su vaistais, kaip jų išvengti ir į ką reikėtų atsižvelgti, skiriant medikamentus pacientams.

Kaip atrodo gydytojo klinikinio farmakologo darbas?

Lietuvoje gydytojai klinikiniai farmakologai dirba keturiose ligoninėse ir dažniausiai konsultuoja gydytojus, kai jiems iškyla neaiškumų, susijusių su vaistais. Įprastai gydytojams kyla klausimų, kokią konkretaus vaisto dozę paskirti, ar nėra skiriamo preparato sąveikų su kitais medikamentais, ar tą vaistą galima paskirti konkrečiam pacientui ir kaip jį paskirti. Taip pat Kauno klinikose jie konsultuoja ir pacientus, kuriems kyla klausimų, ar galima pakeisti vaistą ir kuo jį pakeisti. Gydytojai klinikiniai farmakologai vertina, ar tikslinga pacientui atlikti farmakogenetinį tyrimą, parodantį, kaip organizmas veikia vaistus, o vaistai organizmą, ir vėliau vertina jo rezultatus.

Kokios dažniausios klaidos, susijusios su vaistais ir jų naudojimu?

Dažniausiai pasitaikanti klaida – netinkamas vaisto dozės paskyrimas, nes medikamento dozė priklauso nuo indikacijos, o vaistai gali jas turėti net kelias. Taip pat skiriant vaistus automatine švirkštine pompa, gali būti blogas infuzijos greitis, kuris gali pakeisti vaisto efektyvumą ar sukelti šalutinių reakcijų pacientams. Kartais gydytojai skiria du tokius pačius vaistus skirtingu pavadinimu, todėl dozė, kurią gauna pacientas, būna per didelė. Kartais paskiriamas vienas vaistas, o paduodamas ne tas medikamentas. Pasitaiko atvejų, kai vaistai skiriami ne tuo būdu. Pavyzdžiui, jie turėtų būti vartojami per burną, o paskiriami į veną ir atvirkščiai. Anglų kalboje tokios situacijos yra vadinamos Medication errors – kai stengtasi viską padaryti teisingai, tačiau vis tiek įvyko nesusipratimas.

Ar pasitaiko klaidų, kai supainiojamas vaistas, nes jo pakuotė panaši į kito medikamento?

Kartais vaistai supainiojami, nes jų pakuotės atrodo vienodos, bet tai nėra personalo kaltė, tai – nesusipratimas. Kauno klinikose visi stikliniai buteliukai yra skirtingų spalvų, turi skiriamuosius ženklus. Pavyzdžiui, kai kurie nuskausminamieji vaistai pakuojami į tokius pačius buteliukus kaip ir injekcinis tirpalas – natrio chloridas, tačiau nuskausminamųjų vaistų etiketė ir dangtelis yra ryškiai mėlynos spalvos, o natrio chlorido – baltos.

Kada reikėtų įtarti, kad paciento būklės pokyčius lėmė vaistai, o ne liga?

Dažniausiai pacientai patenka į gydymo įstaigas, nes perdozuoja kraujo krešėjimą mažinančių vaistų. Kauno klinikų Neurochirurgijos klinikos Neurochirurgijos intensyviosios terapijos skyriuje kartą per savaitę gydytojai klinikiniai farmakologai lanko visus gydomus pacientus. Dalis šių pacientų yra patyrę insultą, tačiau jį patyrę ne dėl traumų, o dėl netinkamo vaistų poveikio ar jų perdozavimo. Kartais vaistai gali sukelti įvairius griuvimus, silpnumą, galvos svaigimą, todėl vertinant paciento būklę, reikia pagalvoti, ar sveikatos problemų negalėjo paskatinti vartojami vaistai. Vertinant paciento skundus, renkant anamnezę, visuomet reikia įvertinti ir vartojamus vaistus.

- Reklama -

Ar papildai ir vitaminai gali turėti įtakos vaisto veikimui ir paciento būklės pokyčiams?

Papildai ir vitaminai gali pakeisti vaisto veiksmingumą, tačiau rečiau nei tą gali padaryti tarpusavyje sąveikaujantys vaistai. Vaistų ir papildų tarpusavio sąveikos – įvairios. Viena iš sąveikos rūšių – farmacinė sąveika, kai vienu metu vartojami keli medikamentai ir jie dėl savo fizikinių savybių vienas kito poveikį sustabdo, nes pakeičia skrandžio terpės rūgštingumą. Dėl šios priežasties vaistai nesuyra ir jų žmogaus organizmas nepasisavina. Antroji sąveikos rūšis – farmakodinaminė, kai vartojamas vaistas sumažina vaisto efektyvumą ir vaistas negydo indikacijos, dėl kurios buvo skirtas. Pacientams, vartojantiems vaistus, rekomenduojama nenaudoti papildų, nebent tai kalio, magnio ar kalcio preparatai, kurie turi mažiau sąveikų su vaistais. Išskyrus vaistus, kurie mažina arterinį kraujo spaudimą, nes jie turi rimtų sąveikų su kalio preparatais.

Ar skiriasi profilaktinės ir gydomosios vaisto dozės?

Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė.

Vaisto dozė ir jo skyrimo dažnis priklauso nuo indikacijos. Visi Lietuvoje registruoti vaistai turi Preparato charakteristikų santrauką, kuri prieinama kiekvienam gydytojui. Šioje santraukoje surašytos visų registruotų medikamentų indikacijos, kaip juos skirti pacientui, kuriam pakitusi inkstų ar kepenų funkcija, atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip amžių, svorį ir kitus svarbius veiksnius. Taip pat charakteristikoje surašyti įspėjimai ir atsargumo priemonės, jei pastebėtos aplinkybės, dėl kurių vaistas veikia kitaip nei įprasta. Kiekvieną kartą iškilus klausimams, kaip dozuoti vaistą pacientui, galima informaciją patikrinti Preparatų charakteristikų santraukoje. Svarstant, kad vaistą reikėtų dozuoti kitaip nei nurodyta, reikėtų pasiremti atliktais tyrimais, o kartais net ir patiems atlikti tyrimą.

Ar vyresnio amžiaus pacientams gali būti skiriama mažesnė vaisto dozė?

Vyresnio amžiaus žmonių organizmo sudėtis kitokia nei vidutinio amžiaus pacientų ar vaikų, nes jie turi mažiau vandens kūne, daugiau riebalų, jų raumenų masė mažesnė, o senstantys organai praranda funkcijas. Skiriant vaistus 65 metų ir vyresniems pacientams, rekomenduojama papildomai įvertinti jų ūgį, svorį, kūno masės indeksą, inkstų ir kitų organų funkcijas. Taip pat šie pacientai jautresni kai kurių vaistų poveikiui. Pavyzdžiui, vaistai, veikiantys centrinę nervų sistemą, juos paveiks žymiai stipriau, todėl gali sukelti griuvimus.



Ar vaisto dozė priklauso nuo paciento inkstų funkcijos ir kūno svorio?

Vaisto dozė, skiriama pacientui, priklauso ir nuo jo inkstų funkcijos, ir nuo jo kūno svorio. Skiriant vaistus, reikia įvertinti paciento būklę, inkstų funkciją, nes jei skiriamas vaistas, kuris į organizmą patenka per inkstus, o jų funkcija bloga, galima pakenkti pacientui. Pacientams, kurie turi viršsvorio, dažnai reikia skirti didesnes vaistų dozes, bet kiekvieną medikamentą būtina patikrinti Preparato charakteristikų santraukoje.

Kokios alerginės reakcijos antibiotikams yra reikšmingos?

Visos alerginės reakcijos yra reikšmingos ir skirstomos į dvi grupes: lėtas ir greitas alergines reakcijas. Greito tipo reakcijos pasireiškia bėrimu, anafilaksija, arterinio kraujo spaudimo kritimu, niežuliu. Lėto tipo alerginės reakcijos gali pasireikšti hemolizine anemija, trombocitų kiekio sumažėjimu kraujyje, vaskulitu, kontaktiniu dermatitu. Kartais pacientai sako, jog suleidus vaistus juos išbėrė, bet neretai tai būna tik sutapimas. Atlikta nemažai tyrimų, kurių metu vertinti pacientai, turintys alergiją vaistams. Paaiškėjo, kad labai dažnai alergija antibiotikams yra diagnozuojama, kai jos iš tiesų nėra. Tai yra blogai, nes bijant alerginės reakcijos, pacientui gali būti paskiriami ne patys geriausi ir reikalingiausi antibiotikai.

Kuo rekomenduojama užsigerti vaistus?

Vaistus reikėtų užsigerti vandeniu. Kuriant vaistus, atliekant klinikinius tyrimus, vaistai užgeriami būtent juo. Registruojant medikamentą, atsižvelgiama, kaip vaisto pasisavinimas priklauso nuo maisto ir gėrimo. Vaikams skirtiems preparatams atliekami klinikiniai tyrimai, kai medikamentai maišomi su jogurtu arba padažu. Tokių tyrimų metu stebima, ar keičiasi vaisto charakteristika, todėl ant jų kartais pažymima, kad rekomenduojama vartoti su maistu arba atvirkščiai nevalgius.

Ką rekomenduojama skirti pacientams, kurie skundžiasi skausmu ir karščiavimu?

Karščiavimui ir skausmui malšinti rekomenduojama skirti paracetamolį, nes tai jau ilgą laiką vartojamas vaistas, kuriam atlikta daug klinikinių tyrimų. Dažnai žmonės bijo vartoti šį medikamentą, nes jo perdozavus, gali atsirasti kepenų nepakankamumas. Tačiau kiti skausmą ir karščiavimą malšinantys vaistai gali sukelti ne tik kepenų nepakankamumą, bet ir paskatinti inkstų nepakankamumą, aukšto arterinio kraujo spaudimo atsiradimą, paveikti virškinamąjį traktą.

Visą interviu apie klaidas, susijusias su vaistais galite klausyti tinklalaidėje „P.S. Pacientų sauga“ 

spot_img
spot_img

Minint Šv. Florijono diena, ugniagesiai primena apie savo problemas: trūksta gelbėtojų

Minint ugniagesių globėjo Šv. Florijono dieną, šios profesijos atstovai tikina ir toliau susiduriantys su tomis pačiomis problemomis. Profesinių sąjungų atstovai sako, jog šiuo metu trūksta ne tik gelbėtojų, bet ir deramo valstybės finansavimo. Nacionalinio pareigūnų...

Gegužės 4-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šv. Florijonas)

Gegužės 4-oji – Šv. Florijonas, Gaisrų sergėtojo diena; Latvijos Nepriklausomybės Deklaracijos diena. Gegužės ketvirtoji, šeštadienis – 124-oji metų diena (šeštoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 240 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Darbutas, Darė,...

Astrologinė prognozė gegužės 4-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Būsite išsiblaškę, jautrūs. Stigs realybės pojūčio. Tačiau neblogai seksis meninė, kūrybinė veikla. Vakare galite atsidurti keblioje situacijoje. Gali tekti kreiptis dėl medicininės pagalbos. Labiau tausokite sveikatą. JAUTIS. Ši diena turėtų būti aktyvi, džiuginanti susitikimais....

Dažnas slaptažodžių keitimas ne visada padeda: kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 7 patarimus, kaip apsaugoti...

Vis daugiau savo asmeninės informacijos perkeliant į virtualią erdvę, įvairūs duomenys gali tapti pažeidžiami. Kone dažniausias programišių taikinys yra slaptažodžiai, tad gegužės 6-ąją, minint Pasaulinę slaptažodžių dieną, verta prisiminti, kada reikėtų juos pakeisti ir...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 6–12 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje pasistenkite įveikti vidinį inertiškumą ir nesėdėkite sudėję rankas. Darbuokitės, kad iki jaunaties viską užbaigtumėte. Jeigu ieškote darbo, netrukus galite gauti pranešimą apie numatomą pokalbį. Pasižymėsite gera...

Baudžiamojon atsakomybėn patrauktas vyriškis, leidęs sukčiams naudotis savo elektroniniais duomenimis

Marijampolės gyventojui pradėtas ikiteisminis tyrimas, nes, įtariama, jog jis pardavė elektroninius duomenis, skirtus ar pritaikytus nusikalstamai veikai daryti. Vyrui gresia viešieji darbai arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki ketverių metų. „Taigi, nemanykite, kad savo...

Astrologinė prognozė gegužės 3-iajai, penktadieniui

AVINAS. Ši diena gali būti rami, o jūs – pasyvūs ir svajingi. Kita vertus, gali būti ir taip, kad stigs jėgų bei sveikatos rimtiems darbams arba turėsite rūpintis sergančiu artimuoju. JAUTIS. Regis, jums nestigs energijos,...

„Rimi“ dabar ananasai – pigiau: pagerins virškinimą ir sustiprins kaulus

Ananasai – vieni iš populiariausių tropinių vaisių pasaulyje, pastaraisiais dešimtmečiais atrandantys savo vietą ir lietuvių mitybos racione. Dar Kristupo Kolumbo į Europą atgabenti ananasai šiais laikais tampa dažno šventinio stalo puošmena. Be jų neįsivaizduojami...

Vagis blokavo prie darželio atvykusių tėvų mašinų užrakinimą, pasisavino pinigus

Šiaulių policija prie vaikų darželio sulaikė vyrą, kuris turėjo svetimų mašinų užrakinimą blokuojantį įrenginį. Manoma, kad tokiu būdu buvo apvogti keli tėvai, kurie savo vaikus atvežė į darželį. Negalėję užrakinti automobilio, jie jį paliko neužrakintą...

„Rimi“ įsigiję aliejaus pigiau pasiruoškite šių gardžių užpilų salotoms: štai, ko prireiks

Saulėgrąžų aliejus pasižymi itin švelniu skoniu, tad jis plačiai mėgstamas tiek profesionalių virėjų, tiek gaminančių pigesnius dienos patiekalus namuose. Be to, šis aliejus įvairiai pritaikomas nuo gardžių kepinių iki pikantiškų salotų užpilų. Gydytoja dietologė...

Šiandien, ketvirtadienis – paskutinė diena deklaruoti pajamas ir skirti 1,2 proc. paramai

Ketvirtadienis yra paskutinė diena, kai šalies gyventojai gali pateikti pajamų deklaracijas. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šiuo metu pareigą jau atliko apie 69 proc. privalančiųjų deklaruoti gyventojų, o iš viso pajamų mokesčio deklaracijas pateikė daugiau...

Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa

Įsibėgėjant 2024 metų vasaros atostogų rezervacijai, Palanga kviečia poilsiautojus mėgautis ne tik šilta Baltijos jūra, bet ir turiningu laisvalaikio praleidimu. Metereologai prognozuoja, kad ši vasara Palangoje bus šilta ir sausa, todėl idealios sąlygos paplūdimio...

Kuo Mamos diena arčiau, tuo „Iki“ – pigiau: tulpės – vos po 33 centus,...

Geriausia dovana mamai – dėmesys ir nuoširdūs žodžiai, bet juos tik sustiprina su meile iškeptas tortas ir gaivi pavasariškų tulpių puokštė. „Iki“ pasirūpino, kad dovanomis mylimai mamai kiekvienas pirkėjai galėtų pasirūpinti be vargo ir...

ORAI: Ketvirtadienio dieną be lietaus, aukščiausia temperatūra vietomis iki 27 laipsnių šilumos

Ketvirtadienio dieną be lietaus. Vėjas rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 20–25, šalies pietvakariuose vietomis iki 27 laipsnių šilumos. Penktadienį be lietaus. Vėjas rytų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 4–9, kai kur 10–12...

Gegužės 2-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Gegužės 2-oji – Pasaulinė tuno diena. Gegužės antroji, ketvirtadienis – 122-oji metų diena (ketvirtoji 18-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 242 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Atanazas, Eidmantas, Eidmantė, Eidmina, Eidminas, Eidminė, Eidotas, Eidotė,...

Astrologinė prognozė gegužės 2-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti spręsti nelengvus finansinius rebusus, ruošti ataskaitas, susiduriant su keistais netikėtumais. Regis, pokalbiai su draugais, pažįstamais suteiks tvirtybės. Tik nepraraskite saiko vartodami svaigalus, nes grės problemos. JAUTIS. Darbe nesijausite užtikrintai dėl juntamos neteisybės...

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių: „Iki“ pataria, kaip jas skaniai paruošti...

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

„Iki“ raitojasi rankoves: kruopščiai palygino 10 tūkst. prekių, kad pirkėjams atneštų dar daugiau naudos

Vis daugiau pirkėjų patys įsitikina, kad vienas efektyviausių metodų sutaupyti parduotuvėje – rinktis privačių prekių ženklų produktų linijas, tokias kaip „Iki“ ar „Clever“. Prekybos tinklas „Iki“, siekdamas kuo geriau pateisinti pirkėjų lūkesčius ir nuolat...

„Rimi“ dairykitės vienos žuvies: vietoje lašišos galite rinktis ją, o skonis tikrai nebus prastesnis

Nors daugelis upėtakių rūšių aptinkamos laukinėje gamtoje, visame pasaulyje jie taip pat plačiai auginami maistui. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad ši žuvis – tai baltyminis produktas, kuris gali padėti reguliuoti svorį ir...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 „Iki“ kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...
spot_img
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS