15.8 C
Visaginas
2024 / 04 / 30

Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

Ar jau skaitėte?

NVI Krūties chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas prof. Valerijus Ostapenko.

Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių, taip pat ir Nacionalinio vėžio instituto specialistai: pradedamas didelės apimties tarptautinis klinikinis tyrimas, kuriame dalyvauja Krūties vėžio kompetencijos centrai iš Šveicarijos, Vokietijos, Italijos ir Lietuvos.

- Reklama -

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Krūties vėžio kompetencijos centre gydosi maždaug pusė Lietuvos pacienčių, kurioms diagnozuotas krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga. Daug nerimo krūties vėžiu sergančios moterys patiria prieš operaciją – chirurgo peilis ne tik gydo, bet ir neišvengiamai palieka nemalonių pėdsakų – laikinų komplikacijų, didina limfostazės išsivystymo pavojų.

 

„Operuodamas ankstyvą krūties vėžį, chirurgas pašalina tik sarginius limfmazgius, kuriuos identifikuoja branduolinės medicinos gydytojai. Jei liga yra išplitusi – šalinami visi pažasties duobės limfmazgiai, – sako NVI Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus gydytojas krūtų chirurgas Andrejus Ostapenko. – Be jokios abejonės, kai atlikus sarginio limfmazgio biopsiją šaliname mažiau limfmazgių, pacienčių gyvenimo kokybė yra kitokia: mažiau pooperacinių komplikacijų, mažiau limfedemų. Pacientės grįžta greičiau į normalų gyvenimo ritmą, turi mažiau problemų ateityje“.

Tačiau jei liga yra išplitusi limfmazgiuose, yra atliekama standartinė visų pažasties duobės limfmazgių pašalinimo operacija. Neišvengiamai kyla klausimas – ar galima daryti mažesnę chirurginę intervenciją pacientėms su išplitusiu vėžiu limfmazgiuose.

Į šį klausimą turėtų atsakyti tarptautinis tyrimas, į kurį įsitraukia Nacionalinio vėžio instituto onkologai. „Darbo tikslas – patvirtinti, kad individualiai pritaikyta chirurgija – tik pažymėtų metastatinių limfmazgių pašalinimo operacija, taip pat taikant kombinuotą gydymą, užtikrina ne blogesnius arba tokius pat, kaip dabartinis chirurgijos standartas, gydymo rezultatus ir geresnę gyvenimo kokybę“,– sako gydytojas A. Ostapenko.

Kaip vyks tyrimas

- Reklama -

„Tai vienas iš nedaugelio tarptautinių mokslinių projektų pastaraisiais metais, skirtų lokaliam vėžio gydymui, – sako gydytojas krūtų chirurgas Andrejus Ostapenko. – Tarptautinio tyrimo metu pacientėms skirsime individualiai pritaikytą chirurgiją kartu su radioterapija. Manoma, kad individualiai pritaikyta gydymo taktika sumažins operacijos ir perteklinės chirurgijos apimtį, padės išvengti pooperacinių limfedemų ir, be jokios abejonės, pagerins gyvenimo kokybę.“

Tyrime galės dalyvauti įtraukimo kriterijus atitinkačios pacientės – moterys, sergančios II arba III stadijos krūties vėžiu, kurioms tyrimais patvirtintos metastazės pažasties limfmazgiuose. „Kiekviena tyrime dalyvaujanti pacientė bus informuojama apie įtraukimo į tyrimą kriterijus, taip pat apie gydymo variantus: gydymas gali būti pradedamas nuo operacijos arba nuo chemoterapijos. Kiekvienai pacientei prieš taikant individualų chirurginį gydymą, bus specialiomis kabutėmis pažymimi pakitę (metastatiniai) limfmazgiai“, – aiškina gydytojas A. Ostapenko.

Kodėl pažymimi limfmazgiai prieš chemoterapinį gydymą? „Taikant priešoperacinę (neoadjuvantinę) chemoterapiją smarkiai sumažėja navikinių ląstelių metastatiniuose limfmazgiuose arba piktybinės ląstelės visiškai išnyksta ir tokius „sunykusius“ limfmazgius būna sudėtinga surasti operacijos metu. Kabutėmis pažymėti metastatiniai limfmazgiai lengvai nustatomi ir pašalinami operacijos metu“, – sako gydytojas.

Pagal tyrimo reikalavimus, pašalintas limfmazgis bus siunčiamas į rentgeno kabinetą, kur rentgeno nuotrauka patvirtins, kad pašalintame limfmazgyje yra specialus žymeklis, išsamiai aiškina gydytojas A. Ostapenko. „Tyrime dalyvaujančios moterys bus padalytos į dvi grupes: vienai grupei pacienčių bus atliekama standartinė limfonodektomija (visų limfmazgių pašalinimas), kitoms – individualiai pritaikyta chirurgija, t.y. operacijos metu bus šalinami tik pažymėti metastatiniai limfmazgiai.“

NVI Krūties ligų chirurgijos ir onkologijos skyriaus gydytojas krūtų chirurgas Andrejus Ostapenko.

Pacientėms, kurioms buvo atliktas visų limfmazgių pašalinimas, bus taikomas standartinis krūties ir sritinių limfmazgių spindulinis gydymas. O moterims, kurioms buvo atlikta individualiai pritaikyta chirurginė intervencija – pašalinti tik pakitę limfamzgiai, bus taikomas modifikuotas (papildomas) pažasties srities švitinimas.

Standartinis medikamentinis (chemoterapija, hormonų terapija, biologinė terapija) gydymas bus taikomas abiejose grupėse ir tais pačiais preparatais.

„Manoma, kad atokūs tyrimo rezultatai abiejose grupėse bus labai panašūs, tačiau tų pacienčių, kurioms bus atlikta individualiai pritaikyta chirurginė intervencija, gyvenimo kokybė bus geresnė, nes jos nepatirs perteklinės chirurgijos. Be abejo, sumažės pooperacinių rankos tinimų, kartu išsaugant tokį pat gydymo veiksmingumą. Manoma, kad atlikus šį tyrimą, bus nustatytas naujas tarptautinis krūties vėžio gydymo standartas“, – teigia gydytojas A. Ostapenko.

Įtraukimo kriterijai

Tarptautiniame tyrime galės dalyvauti ir įtraukimo kriterijus atitinkantys vyrai – kasmet Lietuvoje krūties vėžiu suserga 10–15 vyrų.

Dalyvauti tyrime galės vyresni nei 18 m. pacientai – moterys ir vyrai, kuriems nustatytas krūties vėžys su pažeistais pažasties limfmazgiais, kas turi būti patvirtinta vaizdinimo metodais.

Prieš atliekant bet kurią su tyrimu susijusią procedūrą, pacientas privalės pasirašyti informuoto asmens sutikimą pagal Tarptautinės harmonizacijos konferencijos (THK) bei Gerosios klinikinės praktikos (GKP) taisykles.

Tyrime dalyvauja Europos Krūties vėžio kompetencijos centrai

Europinis tyrimas truks 20 metų, jame dalyvaus 1,5 tūkstančio ligonių – taigi Nacionalinio vėžio instituto Krūties vėžio kompetencijos centre ruošiamasi labai rimtam darbui.

„Tai nepaprastai svarbus įvertinimas Lietuvai, – sako NVI Krūties chirurgijos ir onkologijos skyriaus vedėjas prof. Valerijus Ostapenko. – Tyrimas multicentrinis, dalyvauja Šveicarijos, Vokietijos, Italijos ir Lietuvos krūties vėžio centrai. Pakliūti į tokį tyrimą neturint Krūties vėžio kompetencijos centro sertifikato praktiškai būtų neįmanoma. Tokiu sertifikatu Nacionalinis vėžio institutas įvertintas 2014 m. Tai reiškia, kad NVI dirbama laikantis multidiscipliniškumo principo, atsižvelgiant į Krūties vėžio kompetencijos centro sertifikato keliamus reikalavimus. Praėjus penkeriems metams 2019 m. sėkmingai baigta NVI Krūties vėžio kompetencijos centro reakreditacijos procedūra.“

Pasak profesoriaus, europinio tyrimo tikslas – mūsų pacienčių gyvenimo kokybė ir bendraeuropinių standartų pakeitimai. „Tarpiniai tyrimo rezultatai – po 5-erių, po 10-ies metų, tikėtina, jau leis daryti preliminarias išvadas. Juk kalbame apie nepaprastai svarbų dalyką – apie chirurginių intervencijų apimtį“, – sako prof. V Ostapenko.

Profesorius primena, jog prieš 20 metų buvo pereita nuo globaliai atliekamų mastektomijų prie tausojančių operacijų. „Tai buvo tikras virsmas krūties vėžio chirurginio gydymo srityje. Šiuo metu atliekame apie 70–80 proc. tausojančių operacijų“, – tęsia profesorius.

Dabar ruošiamasi kitam globaliam pokyčiui. „Gydytojai krūties chirurgai, taip pat gydytojai radioterapeutai turės įvaldyti naujas metodikas, – sako prof. V. Ostapenko. – Tai mokslinių darbų temos mūsų jauniems kolegoms, taip pat galimybė jiems kelti savo klinikinę kvalifikaciją. Iš esmės kalbame apie strategiškai kitokį krūties vėžio gydymą. Bandysime įrodyti, kad taikant kombinuotą gydymą ir atliekant mažesnės apimties operaciją ilgalaikiai gydymo rezultatai bus tokie patys, o gyvenimo kokybė, tikimės, kad bus, geresnė.“

Juventa Sartatavičienė
Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene
Nacionalinis vėžio institutas

spot_img
spot_img

Enter title here.

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius ir net egzotiškus produktus, tačiau kartais pamirštami tradiciniai lobiai. Soros neabejotinai yra vienas jų...

Geriausiu pasaulyje vadinamo šokoladinio pyrago paslaptis: štai kaip jį ruošia švedai vos iš kelių...

Dar trečiadienį dažnuose namuose pakvips kepiniais, mat rytoj pasaulyje minima „pi diena“. Ji skirta matematiniam simboliui π (pi), tačiau šią dieną mėgstama švęsti su pyragais, nes angliškai žodžiai „pie“ ir „pi“ tariami vienodai. Pasak...

Kai nėra nei laiko, nei noro gaminti – 3 dar neragauti pigūs patiekalai iš...

Visai nebrangu, o galimybės sočiai vakarienei – kone neribotos. Būtent dėl to smulkinta mėsa ir faršas taip dažnai tampa pagrindiniu patiekalų ingredientu: pradedant balandėliais, cepelinais, žemaičių blynais ir baigiant įvairiausiomis sriubomis ir troškiniais. Šaltuoju...

Sultinga mėsa ir traški odelė – 5 kulinarijos technologės patarimai, kad orkaitėje keptas viščiukas...

Keptas viščiukas – viena lengviausių ir pigiausių vakarienių, kadangi jai nereikia nei daug ingredientų, nei ilgai suktis virtuvėje. Kone visą darbą už jus nuveiks orkaitė, tereikės pasinaudoti prekybos tinklo „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės...

3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos...

„Iki“ atskleidžia 9 taisyklės, kaip išsivirti tobulą mėsos sultinį: viena gudrybė, užtikrins, kad jis...

Kas gali būti jaukiau už gerą sultinį žiemą? Mėsos, žuvies ar daržovių, kurį galima patiekti vieną, su makaronais arba naudoti begalei receptų. Sultiniai naudingi ne tik organizmui, bet ir piniginei – jiems nereikia įmantrių...

„Iki“ pataria: velykinė antis bus pigi, bet tobulai sultinga ir kvapni: kokioje temperatūroje kepti...

Be galo aromatinga, itin minkšta ir su auksine, traškia odele – orkaitėje kepta antis vis dažniau tampa pagrindine lietuvių Velykų stalo žvaigžde. Svarbiausiai pavasario šventei pirkėjai ieško ko nors išskirtinio, todėl šalia šviežios vištienos,...

Įdomiausios „Iki“ pietų pertraukos – su išskirtiniais svečiais ir netikėtais pokalbiais

Prekybos tinklas „Iki“ ne tik auginasi talentus nuo pirmųjų dienų ir rūpinasi savo komandos nariais užtikrindamas jiems geriausiai poreikius atitinkančias karjeros galimybes, bet ir suteikia išskirtines asmeninio augimo galimybes. Nuotoliniai susitikimai su žinomais įvairių...

Net perpus pigiau ir tik 15 minučių darbo: „Iki“ siūlo išsikepti pasakiškai skanių BBQ...

Vieniems ketvirtadienis – mažasis savaitgalis, o „Iki“ pirkėjams tai ir didžiųjų akcijų pradžia. Naudingomis akcijomis garsėjančiame tinkle „Iki“ jau prasidėjo įvairios savaitgalinės nuolaidos. Kad ir ką ketinate gaminti, rasite geros kainos pasiūlymų – nuolaidos...

Amžinas klausimas grilintojams: kiauliena ar vištiena? „Iki“ rasite visko – pristatytas naujienų kupinas „Grill...

Kas jums arčiau širdies – kiaulienos šašlykas ar vištienos blauzdelės? Verta išbandyti ir apsispręsti iš naujo, nes „Iki“ parduotuvėse jau pasirodė aukšta kokybe pasižyminčios „Grill Party“ linijos naujienos, skirtos kuo patogesniam maisto ruošimui ant...

„Iki“ parduotuvėse – spalvingos pavasarinės naujienos: nuo madingųjų „bowls“ iki dar neragautų sumuštinių

Pavasariškai gaiviais, tačiau sočiais pietumis ar vakariene visai paprasta pasirūpinti virtuvėje nesugaišus nė minutės. „Iki“ parduotuvėse jau prasidėjo naujasis kulinarijos sezonas, įkvėptas žalios spalvos ir sveikos mitybos tendencijų. Tarp pavasarinių žvaigždžių – įvairūs spalvingų...

IKI kolektyvas komandinę dvasią stiprina uždaruose laisvalaikio klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Nepadarykite klaidos: jeigu norite gausaus pomidorų derliaus, nesodinkite jų šalia kai kurių daržovių

Šių metų tikslas – kvapnus ir sultingas pomidorų derlius? Nieko nelaukite – būtent kovas laikomas geriausiu metu pradėti pomidorų daiginimo darbus ir taip sutaupyti. Patiems pasisėjus sėklų, atšilus orams nereikės pirkti pomidorų daigų. Kad...

Šviežio derliaus kopūstas tas pats, patiekalai – kasdien skirtingi: 3 naujos ir pigios receptų...

Švieži kopūstai yra viena mėgstamiausių naujo pavasarinio derliaus daržovių. Gardžiai juos paruošti galima vos su keliais priedais, juose gausu maistingų medžiagų, o viso patiekalo kaina neapsunkins ir piniginės. O dar geriau – reikės visai...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

Fenomenalusis sūris: 6 patarimai, kaip maskarponę panaudoti ne tik saldumynams, bet ir pikantiškiems patiekalams

Kai pagalvojate apie maskarponę, tikriausiai prieš akis iškyla tokie desertai kaip tiramisu, tačiau šis skanėstas gali pagelbėti sukurti ir aibę kitų kulinarinių šedeverų. Gimęs žaliuosiuose Lombardijos slėniuose, jis yra sodrus ir aksominis, labai universalus,...

„Iki“ pataria“, ką valgyti balandį: TOP 5 gėrybės ir dar neragauti lengvai paruošiami patiekalai...

Gamtoje dar tik prasideda atbudimas, tačiau parduotuvėse vis gausėjanti daržovių ir vaisių spalvų gama jau signalizuoja įsibėgėjantį pavasarį. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė pastebi ir besikeičiantį pirkinių krepšelio turinį. Pirkėjus išnaudoti besiplečiančią...

Kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro...

Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti vieną dalyką, ir kačiukai savo grožiu džiugins ne kelias dienas,...

3 skanūs ir labai paprasti būdai paruošti vilkešerį: keptuvėje, orkaitėje ir ant grotelių

Tie, kas ieško nesunkiai paruošiamo žuvies patiekalo, kuris būtų lengvas tiek skrandžiui, tiek piniginei, dažnai abiejuose Atlanto pusėse renkasi šviežią vilkešerį. Kuo paaiškinti šios žuvies populiarumą? Dėl švelniai saldaus skonio, didelio baltymų kiekio ir...

Skonis bus kaip morkų pyrago, bet valgyti galėsite be sąžinės graužaties: skani ir pigi...

Ką dar naujo sugalvoti pusryčiams, kai norisi gardžiai, sveikai ir nebrangiai? Atsigręžkite į morkas, kurios balandžio 4-ąją mini Tarptautinę savo dieną. Jos – viena mėgstamiausių daržovių šalyje, simpatijas pelnanti ne tik dėl geros kainos,...

„Rimi“ įsigiję lašišos pigiau, Mamos dieną atšvęskite terasyoje: su šiais patarimais ją iškepsite tobulai

Tik spėjome apsidžiaugti atgimusia gamta, kai netikėtai vyšnių žiedus nuklojo sniegas. Bet žiemos grimasos pavasario neišgąsdino ir grįžus šiltiems orams vėl terasoje galime užkurti kepsnines. Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių – Mamos dienai –...

„Iki“ pataria – netikėtas ingredientas taps marinatu mėsai nr. 1: praktiškai nieko nekainuos, o...

Įsibėgėjantis pavasaris vienus jau suviliojo pradėti kepsninių sezoną, kiti dar kol kas kliaujasi orkaite, tačiau klausimas dažnam kyla tas pats – kokį marinatą naudoti šviežiai mėsai, kad ši būtų sultinga ir tirptų burnoje? Aibė...
spot_img
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS