8.2 C
Visaginas
2024 / 03 / 29

Daktarai sunerimę – vaikų imunitetas itin nusilpęs. Kaip jiems padėti siaučiant pandemijai?

Ar jau skaitėte?

Medikų bendruomenėje netyla diskusijos apie susilpnėjusį vaikų imunitetą – mažųjų sergamumas įvairiomis kvėpavimo takų ligomis ar žarnyno infekcijomis ženkliai išaugo. Specialistai sutaria, kad kalta pandemija ir kone metus trukusi izoliacija namuose, kurios metu vaikų imunitetas negalėjo grūdintis ir stiprėti. Tačiau kaip jiems padėti ir užkirsti kelią klastingoms ligoms bei virusams?

- Reklama -


„Prasidėjus pandemijai ir įvedus karantiną, turėjome vieną tikslą – kiek įmanoma sumažinti kontaktus ir stabdyti viruso plitimą. Nors šis žingsnis būtinas pandemijos valdymui, jis padarė meškos paslaugą vaikų imunitetui. Mažėjant kontaktų skaičiui ir gyvenant namų „šiltnamio“ sąlygomis imunitetas neturėjo kur treniruotis ir ženkliai susilpnėjo. Šiandien stebime liūdnas to pasekmes – vaikai daug dažniau ir stipriau serga“ – „Nutrilite“ maisto papildų pristatyme pasakojo gydytoja rezidentė Elena Landsbergytė-Bukauskienė.

Lina Vasiliauskienė.

Specialistė teigia, kad ankstesniais mokslo metais daug didesnė dalis vaikų gebėdavo susidoroti su ligų sukėlėjais. Jiems simptomai nepasireikšdavo ar pasireikšdavo silpniau, nes organizmas susidorodavo pats. Šiemet įvairiausi virusai ir ligos užklupo kaip tikra lavina, o pailsėjusi vaikų imuninė sistema nebesugeba su jais susidoroti – ištisos darželių ar mokyklų klasės „krenta kaip lapai“. Tai pastebi vis daugiau tėvų.

„Pernai, kai mūsų vaikai nėjo į darželį, džiaugėmės, kad nei kosuliai, nei slogos nekamuoja. Tačiau tik jiems grįžus į kontaktinį ugdymą, prasidėjo visi virusų „džiaugsmai“ – ligos užpuolė visu gražumu. Pastebėjome, kad mažieji itin lengvai užsikrečia – vaikas lanko darželį tris-penkias dienas ir po to serga dvi savaites. Atrodo, kad labai mažai užtenka, kad vaikas apsikrėstų – vos valandą pabuvus su sergančiuoju lauke – štai ir nepavyko išvengti ligos. Tai rodo, kad imunitetas yra nepasiruošęs“, – savo patirtimi virtualiame „Nutrilite“ renginyje dalinosi paskyros „Nėra blogo oro“ autorė ir trijų vaikų mama Lina Vasiliauskienė.

Kas lemia vaiko imunitetą?

Gydytoja rezidentė tikina, kad vaikų imunitetas formuojasi tada, kai susiduria su potencialiais ligos sukėlėjais, natūraliai aplinkoje esančiomis bakterijomis ir virusais. Sterili namų aplinka jam visiškai netinkama.

„Izoliacija nėra geriausias būdas imunitetui augti ir stiprėti. Kuo mažiau imunitetas gauna informacijos iš aplinkos, tuo mažiau jis išmoksta. Kai toks imunitetas susiduria su jam nežinomu virusu ar bakterija, įvyksta labai ūmi reakcija“, – sako specialistė.

- Reklama -

Pagrindinis vaiko imuniteto „mokytojas“ – kontaktavimas su jį supančiais žmonėmis ir aplinka. Tačiau šiandien, kontaktus ženkliai ribojant, daugelį tėvų kamuoja klausimas – kaip užtikrinti vaikų gerovę?

„Reikėtų bandyti grįžti į priešpandeminę vaikų priežiūros rutiną ir „atidirbti“ už tuos du metus. Nors imuniteto už vaiką nesukursime, turime stengtis sukurti kuo geresnę dirvą vaikų imunitetui bujoti“, – teigia gydytoja rezidentė.

L. Vasiliauskienė teigia, kad jų šeimoje yra svarbūs penki punktai, kurie padeda vaikų imunitetui stiprėti:

1. Kuo daugiau gryno oro ir kuo daugiau kontaktų su aplink supančia flora ir fauna.

„Svarbiausia – neužsisėdėti namie ir rinktis pramogas ne uždarose, o atvirose erdvėse. Leisti žaisti ir smėlyje ar net purvuose, nesibaiminti dėl sterilumo. Perdėtas sterilumas nėra gerai nei imuninei sistemai, kai kalbame apie infekcines ligas, nei alergijų atžvilgiu, kurių itin daugėja. Laukas yra geriausia žaidimų aikštelė, kur vaikas ir fiziškai išsikrauna, ir prisikvėpuoja gryno oro, ir gauna tas mažas dozes virusų, bakterijų, su kuriomis vėliau organizmas išmoksta kovoti“, – sako jauna mama.

2. Kuo geresnė psichologinė aplinka vaikui – kokybiški visos šeimos ir pačių tėvų santykiai. Tėvai, gebantys įsiklausyti ir suprasti vaiko poreikius.

3. Kokybiškas miegas ir jo pastovumas bei rutina.

4. Pilnavertė mityba ir platus maisto produktų racionas.

„Jeigu vaikai valgys tik makaronus, sausainius ir saldainius, nieko nuostabaus, kad jų kūnas negaus visų būtinų medžiagų stipriam imunitetui“, – sako L. Vasiliauskienė.

5. Prevenciniai kraujo tyrimai ir vitaminų bei mineralų trūkumo stebėjimas. Poreikiui esant – būtinų ir trūkstamų maisto papildų vartojimas.

Kokios medžiagos imunitetui svarbiausios?

Gydytoja rezidentė teigia, kad vitaminų ar mineralų trūkumą gali išduoti tokie signalai kaip odos problemos, skilinėjantys lūpų kampučiai, slenkantys plaukai ar prakaitavimas. Pediatrijos mokslų daktarė, alergologė, „Nutrilite“ maisto papildų ekspertė Vladyslava Barzylovich teigia, kad stiprinant vaikų imunitetą reikėtų atkreipti dėmesį į keturis svarbiausius elementus.

Vitaminas D – tai kone svarbiausias vitaminas, kurio trūksta didžiajai daliai lietuvių. Šalia daugybės kitų naudų, Vitaminas D ypatingai svarbus organizmo kovai su kvėpavimo takų infekcijomis. Teigiama, kad ir pats vitaminas iš savęs turi antivirusinį poveikį.



Vitaminas C ligos metu svarbus kovai su infekcija. Jis padeda imuninėms ląstelėms patekti į infekcijos vietą, skatina kovą su infekcija. Daugelis atliktų tyrimų rodo, kad tinkamas kiekis vitamino C organizme sergant gali sutrumpinti ligos trukmę.

Cinkas padeda ląsteles apsaugoti nuo oksidacinės pažaidos. Vaikui susirgus organizmas patiria stresą, kurio metu yra pažeidžiamos ląstelės, todėl atsiranda didesnė liekamųjų reiškinių tikimybė. Cinkas padeda sumažinti šią žalą ir palengvinti ligos eigą.

Gerosios žarnyno bakterijos labai svarbios imunitetui – sakoma, kad net 70 proc. mūsų imuniteto ląstelių glūdi žarnyne, tad tinkamas gerųjų ir blogųjų bakterijų balansas gali padidinti atsparumą ligoms ir žarnyno virusams, ypač plintantiems darželiuose – Roto, Noro ir kt.

V. Barzylovich teigia, kad šiais laikais svarbu surasti sprendimą, kuris būtų patrauklus tiek tėvams, tiek vaikams. Naujieji „Nutrilite Kids Immunity“ maisto papildai vienoje pakuotėje suteikia daugelį mažųjų imunitetui svarbiausių medžiagų – vitaminų D ir C, cinko bei milijardą gerųjų bakterijų.

spot_img
spot_img

FNTT: kratos Darbo partijos būstinėje atliktos tiriant galimą 500 tūkst. eurų pasisavinimą

Aiškėja daugiau detalių dėl Darbo partijos būstinėje vykusių kratų – Finansinių tyrimų tarnyba (FNTT) praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo svetimo turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo. Pasak tarnybos, tiriamos aplinkybės dėl daugiau kaip...

Paspirtukininkams privaloma turėti draudimą ir būtinus dokumentus

Praėjusių metų gruodį Seime priimtas sprendimas koreguoti kelių eismo taisykles ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą. Pokyčiai įsigaliojo nuo metų pradžios. Pagal šiuos pakeitimus bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojamas paspirtukų bei kitų mikrojudumo priemonių...

ORAI: Velykų orai nustebins 23 laipsnių šiluma

Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį vietomis nedidelis lietus, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietinių, dieną besikeičiančios krypties, 5–10...

Kovo 29-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 29-oji – Lietuvos įstojimo į NATO diena; Didysis penktadienis. Kovo dvidešimt devintoji, penktadienis, (penktoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 276 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; rytoj: Ferdinandas, Gvidonas,...

Penktadienio rytą vyras ginklu nušovė policijos pareigūne

Šalčininkuose, namuose, penktadienio rytą vyras ginklu nušovė savo sutuoktinę, dirbusią policijos pareigūne. „6.09 val. gautas pranešimas, kad vyras mirtinai ginklu sužeidė moterį, gimusią 1982 metais. Netrukus, prieš atvykstant pareigūnams, jis pats nusišovė“, – Eltai sakė Vilniaus...

Astrologinė prognozė kitai savaitei. Vienam ženklui ateinanti savaitė bus pilna iššūkių ir galimybių

Astrologinė prognozė kitai savaitei, balandžio 1–7 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje galite lankytis toliau nuo namų arba jau grįžti iš viešnagės. Tikėtinos kalbos apie komandiruotę, kelionę, aktualius projektus, arba teks rimtai mokytis, dirbti, užsiimti logistika, pervežimais. Pasistenkite...

Astrologinė prognozė kovo 29-ajai, penktadieniui

AVINAS. Tai gali būti finansinių reikalų diena. Jeigu šioje srityje viskas sutvarkyta, apmokėta, tuomet mintys suksis apie meilės troškimus, erotiką, domins sportas bei pramogos. JAUTIS. Tarp jūsų ir aplinkinių šiandien užsimegs geras ryšys. Tikėtinas naudingas...

Žaliasis L. Rimgailės Velykų pyragas su zuikučiais ištirpdys mažųjų širdis: jam ingredientų įsigysite pigiau...

Iškepusi daugybę kepinių šventėms ir kasdienai, verslininkė, desertinės „Liu Patty“ įkūrėja Liucina Rimgailė nuolat stebina išmone. Pavyzdžiui, kas galėtų pagalvoti apie velykinį pyragą su špinatais? Jis ne tik sveikesnis už daugybę saldumynų, puošnus, primenantis...

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras, Alkmenas, Lidija, Rupertas, Rūta, Sanrimas, Santara; rytoj: Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas,...

Astrologinė prognozė kovo 27-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien aiškinkitės santykius, kolegiškai dalinkitės patirtimi, žiniomis. Seksis tarpininkauti, derėtis, megzti bendradarbiavimą, partnerystę, bylinėtis. Galite gauti darbo, verslo užsakymą, už kurį bus neblogai atlyginta. JAUTIS. Ši diena skatins siekti tvarkos, švaros, pagalvoti apie savo...
spot_img
spot_img
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS